porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 10


Tomasz T.temat nr 308-045
visibility czytano 97 razy

Pękanie elewacyjnej wyprawy akrylowej na styropianie


... Tynk cienkowarstwowy akrylowy barwiony w masie leży na ociepleniu ze styropianu EPS-70 grub. 15 cm. W każdym narożniku okiennym zastosowano dodatkowe zbrojenie siatką pod kątem 45 stopni. Prace przeprowadzono w okresie letnim (lipiec - sierpień). Wyprawę nanoszono po 3 dobach od wykonania warstwy szpachlowej zbrojonej siatką szklaną. Budynek wykonany jest w technologii WBL (na fotografii nr 3 przed ociepleniem), ściana osłonowa gr. 16 cm (warstwa betonowa - 5 cm, styropian - 6 cm, warstwa betonowa - 5 cm). Filarek międzyokienny nie jest elementem konstrukcyjnym. Ocieplenie metodą BSO wykonane w technologii firmy ATLAS bez kołkowania (wg aprobaty technicznej nie ma obowiązku kołkowania ocieplenia budynku o wysokości do 25 m).

A jednak są problemy. Po roku na elewacji wschodniej i południowej pojawiły się poziome pęknięcia wyprawy cienkowarstwowej (na załączonych fotografiach). - Co jest tego przyczyną?

 

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: elewacje farby ocieplenia naprawy

Tomasz T.temat nr 308-050
visibility czytano 1 razy

Pękający stary mur z pustaków


... Mur wykonany z pustaków betonowych o wymiarach 50,5 x 25,5 x 22,5 cm, gdzie w każdym pustaku znajdują się dwa otwory drążone pionowo o średnicy 17 cm. Fundamenty kamienne szerokości około 60 cm, głębokość posadowienia około 50 cm, brak wieńców, więźba dachowa stanowi niezależną konstrukcję tzn. rama stolcowa oraz ścianka kolankowa (drewniana) opiera się na podłodze na gruncie za pośrednictwem podwaliny. Ustrój więźby dachowej - płatwiowo-kleszczowy o stolcu leżącym podwójnym ze ścianką kolankową.

- Co mogło spowodować takie zarysowanie ściany...?

Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: mury fundamenty konstrukcje korozja betonu degradacja

rydzyktemat nr 308-300
visibility czytano 3510 razy

Dom sprzed wojny - brak hydroizolacji i ocieplenia


Ze względu na brak hydroizolacji i ocieplenia, w tym roku zamierzam odkopać jedną ze ścian znajdującą się ok 1,5 m pod ziemią. Kamienica jest sprzed wojny, mury 80 cm z lanego "betonu z otoczakami". Od wewnątrz nad podłogą pojawiają się wykwity soli. Mury są po prostu wylane w ziemi i od wykwitu do gruntu jest ok. 20-30 cm.

1. czy warto stosować iniekcje - jeśli tak to jakie? Niestety wywiercenie w ścianie otworów jest problematyczne ze względu na wspomniane otoczaki - kilka wierciłem i dałem sobie spokój bo głębokość w zależności od szczęścia to 10-20cm i wszystko się sypie.

2. jak wykonać hydroizolację + ocieplenie - czy na coś zwrócić uwagę w stosunku do przekrojów z książki?

Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne fundamenty remonty renowacje zagrzybienia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Dawid Bielaktemat nr 308-573
visibility czytano 205 razy

Nieskuteczna renowacja słupków ogrodzenia


Poproszono mnie o ocenę własnej pracy. W zeszłym roku podjąłem się usunięcia odspojeń wyprawy malarskiej z cokołu i filarów płotu murowanego. W trakcie usuwania jak i obecnie stwierdziłem kapilarne podciąganie wody w licznych miejscach - w części słupków oraz spore zawilgocenia cokołu ogrodzenia.

Ogrodzenie - strona wewnętrzna historia konserwacji.
Z uwagi na oczekiwanie kolorystyczne realizacja robót możliwa była w określonej cenie tylko farbą akrylową w kolorze ciemny brąz. Po oczyszczeniu podłoża po poprzedniej farbie - prawdopodobnie akrylowej ( papier ścierny, szpachelka ) powierzchnię zagruntowałem dwukrotnie i przemalowałem ( dwukrotnie ) farbą akrylową.

W związku z zawilgoceniem pochodzącym z podlewania ogródka odkopałem fundament ogrodzenia od strony wewnętrznej ( od zewnętrznej uniemożliwiła to kostka chodnika ) do poziomu posadowienia i pokryłem nie rozpuszczalną w wodzie masa asfaltowo-kauczukową. Izolacje udało mi się wykonać wyłącznie do poziomy 5 cm nad gruntem. Celowo przy ogrodzeniu wyprofilowałem grunt niżej aby nie "nachodził na mur".
Po roku poproszono mnie o wyjaśnienie nawroty zniszczeń powłok malarskich. Zniszczenia w licznych miejscach - widoczne na zdjęciach.

Analizując zawilgocenie słupków bramy wjazdowej stwierdziłem ręką niską temperaturę podłoża co sugeruje bardzo silne zawilgocenie tynku a co za tymi idzie słupa w pełnym przekroju do wysokości conajmniej 1,5m . Lokalne podciąganie kapilarne wynikać musi wprost z posadowienia ogrodzenia bez izolacji poziomej bezpośrednio na gruncie oraz charakterystyki budulca. Z uwagi na otynkowanie nie badałem struktury słupa, (tynk do chwili obecnej z muru nie odpadał). Rok temu stwierdziłem analogiczne zjawisko określając brak znamion wystąpienia izolacji poziomej i pionowej fundamentu ( brak śladów jej wykonania na odkopanym rok temu fundamencie ).

Ogrodzenie przejawia nadal ślady zawilgocenia spowodowanego spływem wody opadowej i/lub podlewaniem gruntu w jego otoczeniu (spadek grunt w stronę ogrodzenia - około 2%). Do wysokości cokołu ogrodzenie obsypane od strony posesji piaskiem ( drobiny piasku przyklejone do wyprawny malarskiej ) co świadczy bardzo sile oddziaływanie wód opadowych możliwe też powstanie tych zabrudzeń w skutek ręcznego podlewania ogródka lub użycia zraszacza. Na odcinku największych zniszczeń występuje albo duża połać gruntu lub teren zacieniony z obecnością drzew iglastych.

Ogrodzenie strona zewnętrzna - historia konserwacji.
Od zewnątrz po oczyszczeniu ogrodzenia zagruntowałem tynk, przykleiłem do niego 1 cm warstwę styropianu, zaciągnąłem klejem, wtopiłem siatkę, zaciągnąłem na gładko, po wyschnięciu zatarłem, zagruntowałem, po 4 godzinach ponownie. Pomalowałem dwukrotnie zgodnie z odstępem czasowym wyrównując kolor.

W mojej ocenie farba akrylowa nie zdała egzaminu niemniej koszt farby silikonowych i ich kolorystyka nie była dostępna w oczekiwanej cenie. Poza jednym lokalnym zarysowaniem na granicy słupka w miejscu niezbrojonym siatką brak znamion spękań na wyprawie zewnętrznej posesji.

Jeden ze słupków furtki do posesji po dokładnym zaizolowaniu zaciągnięto na całej wysokości masą tynku mozaikowego. W przypadku tego słupka brak widocznych objawów podciągania kapilarnego. Mozaika nie ma typowych dla podciągania kapilarnego purchli, jest równa i gładka na całej wysokości. Wniosek - słupek jest z 3 stron obetonowany i ma nikłym dostępem do otaczającego gruntu, przez co jest mało narażony na wody opadowe.
Na długości ogrodzenia występują również nieliczne słupki bez oznak zniszczenia powłoki co świadczy o wpływie lokalnym cienia, wilgotności gruntu, nawadniania gruntu które może nie występować w innym miejscu.

Z uwagi na fakt zachowania się powłoki na kilku przęsłach oceniam że powodem zniszczenia jest reakcja podciągania kapilarnego z gruntu. Szczególnie w przypadku dwóch słupów bramy wjazdowej proces ten jest silnie widoczny. Słupy nie mają szans usunąć z siebie wilgoci w cyklu rocznym, wysychanie słupów powoduje ponowne podciąganie kapilarne. Proszę o wskazanie czy istnieje jakakolwiek metoda realizacji wyprawy na takim ogrodzeniu. Jakie czynności należy wykonać i jakimi materiałami.

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane porady wykonawcom

Przemysław Jankowskitemat nr 308-1913
visibility czytano 530 razy

Czy potrzebny jest cokół na drewnianej elewacji wentylowanej?


Panie Jerzy,
jesteśmy na etapie tworzenia projektu budowlanego domu szkieletowego z elewacją drewnianą. Założeniem koncepcyjnym jest zrównanie podłogi wewnątrz budynku z poziomem gruntu. Pojawił się jednak dylemat jak rozwiązać styk ściany konstrukcyjnej z płytą fundamentową (dokładnie z wieńcem). W związku z tym, iż ze względów wizualnych nie chcieliśmy stosować cokołu, szukamy właściwego rozwiązania dla tego detalu tak aby deską elewacyjną można było zejść jak najniżej do gruntu.

Architekt przygotował kilka wariantów rozwiązania dla tego problemu, przy których pojawiły się jego następujące pytania:
1. Czy według fizyki budowli obniżenie
wieńca obwodowego poniżej poziomu terenu niesie ze sobą jakieś ryzyka?
2. Jaki produkt mógłby Pan zaproponować w przypadku zastosowania na cokole styroduru 8 cm grubości? Czy są takie produkty, które przy tej grubości pozwolą nam zachować właściwe parametry cieplne?
3. Jakie ryzyka dostrzega Pan w przypadku próby schodkowania izolacji cokołu i płyty fundamentowej?
4. Czy zakładane przez Pana 8 cm wysunięcie izolacji ponad wieniec nie powinno być wysunięciem ponad poziomą belkę drewnianą?

W wyniku dalszych rozważań, uwzględniających wstępne konsultacje z Panem w ww. kwestii, pojawił się drugi znak zapytania:
Zakładaliśmy, że poziom podłogi w domu będzie jak najbardziej zrównany z poziomem gruntu (nie chcieliśmy schodków/uskoków z domu na zewnątrz). To oczywiście znowu nasze "chciejstwo" i teraz zaczynamy się zastanawiać czy umiejscowienie podwaliny na poziomie gruntu jest bezpieczne. Tworzy się pytanie czy istnieje sposób na zachowanie naszego założenia podłogi na równi z gruntem, a jeżeli to jest wykluczone to na ile minimalnie można wynieść podłogę? Bo w tym naszym rozwiązaniu podwaliny na gruncie, jakbyśmy zgodnie z Pana założeniem styropian wyciągnęli powyżej gruntu do połowy podwaliny to brakuje nam trochę do rekomendowanego 30 cm cokołu.

Wpadłem na pomysł zrobienia cokołu (o ile ostatecznie będzie konieczny) ponad tym styropianem z płyty poszyciowej z włókna drzewnego do zastosowania zewnętrznego, na którą można by było nanieść mineralną warstwę szpachlową i np. tynk mozaikowy. Oczywiście nad tym rozwiązaniem (pomiędzy tą płytą pełniącą rolę cokołu a wyższą częścią elewacji z desek) znalazłby się odpowiedni wlot wentylacyjny. Czy takie rozwiązanie (podłoga jest zrównana z gruntem a co za tym idzie podwalina jest na gruncie) jest możliwe, acz stwarzające zagrożenie możliwe do przyjęcia czy to też nie wchodzi w grę?

Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy szkieletowe drewniane elewacje elewacje wentylowane fizyka budowli porady architektom porady inwestorom projektowanie

WMCtemat nr 308-2410
visibility czytano 245 razy

Nieskuteczna naprawa ocieplenia domu przez dewelopera


Szanowny Panie Jerzy,
Zwracam się do Pana ponownie o pomoc, ponieważ już raz, w 2016 roku bardzo Pan nam pomógł w dochodzeniu u developera naprawy gwarancyjnej kupionego domu.
Mimo, że developer wykonał usuwanie usterek na podstawie umowy gwarancyjnej, niestety ponownie się pojawiają w tych samych miejscach co uprzednio. Na zewnątrz szczególnie teraz jest to widoczne. I tak na elewacji od strony północnej ponownie pojawiła się korozja biologiczna w postaci ciemno zielonych nalotów. Ponadto na tej ścianie od strony zewnętrznej w glifie drzwi tarasowych spękał i wykruszył się tynk. A nad drzwiami tarasowymi odparzył się tynk zewnętrzny – powstały purchle. (jeśli zajdzie konieczność prześlę niezbędne zdjęcia). Nie wspominam już o środku, gdzie w tych samych miejscach powstały spękania.
W związku z powyższym mam pytanie. Jak powinna zostać przeprowadzona naprawa elewacji zewnętrznej. Czy cały tynk powinien zostać „zerwany” i położony na nowo, po wcześniejszym zabezpieczeniu przed porostami, algami, korozją biologiczną. Czy może można naprawić go miejscowo?
A może, mimo, że od zakończenia gwarancji mija 5 lat, można zwrócić się do developera z roszczeniem o przeprowadzenie ponownej naprawy z uwagi na nieskuteczną naprawę gwarancyjną, która pomimo podjętych napraw i tak doprowadziła do degeneracji wyprawy tynkarskiej?
Z góry dziękuję za pomoc


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2479
visibility czytano 334 razy

Korodowanie obróbek blacharskich na balkonach i tarasach


Panie Jerzy
proszę o komentarz dotyczący stosowania powlekanej blachy stalowej, jako materiał na obróbki blacharskie balkonów. Gięta cynkowana i malowana proszkowo blacha stalowa świetnie sprawdza się w miejscach takich jak np. dachy, gdzie wilgoć relatywnie szybko wysycha. Natomiast narażona na ciągły kontakt z wilgocią pod posadzką balkonów koroduje w szybkim tempie.
Czy podziela Pan pogląd, iż takie obróbki blacharskie nigdy nie były i nie są wytwarzane z myślą o montażu na balkonach, celem odprowadzania wody poza obrys budynku?
Czy jako obróbki blacharskie należało zastosować systemowe rozwiązania okapowe wykonane z profili aluminiowych lub alternatywnie zastosowanie blach które były cynkowanych ogniowo, a nie galwanicznie?
Warstwa cynku galwanicznego jest dużo cieńsza niż powłoka uzyskana poprzez cynkowanie ogniowe, przez co uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest mniej trwałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony tarasy obróbki blacharskie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom remonty

Maciej Kuleszatemat nr 308-2658
visibility czytano 290 razy

Dom z bala od roku 2021


Szanowny Panie,
miałem ostatnio zapytanie od klienta w sprawie domu z bali. Lekko zdębiałem bo wg mojej skromnej wiedzy, żeby spełnić aktualne wymagania współczynnika U dla przegrody jaką jest ściana i żeby ta przegroda nie wytracała szybko ciepła, musimy mieć ścianę grubości ca. 50 cm. Czy ma Pan "na koncie" analizy domów z bali i mógłby czysto informacyjne podać jaką min. grubość miałaby ściana takiego domu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne zagrzybienia domy z bala korozja biologiczna porady architektom porady inwestorom

KamilOtemat nr 308-2677
visibility czytano 193 razy

Rozmyślania przed rozpoczęciem produkcji domów szkieletowych drewnianych


Witam

Piszę w takiej sprawie ponieważ pracowałem troszkę przy produkcji domów drewnianych min. szkieletowych i niedawno zacząłem myśleć nad budową własnego domu oraz o otwarciu firmy zajmującą się tym kierunkiem.
Problem jaki się pojawia to czy i jak zapuścić drewno by ew. nie mogła się rozwijać korozja biologiczna lub żeby przyniesiony z zewnątrz szkodnik nie zaczął się tam rozwijać (szkodników jest bardzo szeroka gama i mają różne upodobania).
Szczególnie jest to ważne czym i jak to robić ponieważ drewno jest wysuszone do ok. 8% wilgotności i tworzy się sytuacja w której lanie po nim wodą może (nie musi) zmienić wymiar kształtownika bądź go zwichrować.
Z obserwacji starych konstrukcji i z rozmowy ze starym człowiekiem co budował kiedyś domy z bala - dawniej impregnowano gdy nie było nic innego roztworem soli - jak się okazuje jest to skuteczna metoda a do tego bardzo tania, tylko czy to zatrzymuje korozję? Czy nie ma to szeregu minusów? Jeżeli chodzi o szkodliwość to można powiedzieć że jest to duży plus.

Piszę do Pana ponieważ spotkałem w internecie kilka odmiennych opinii od Pana. Opinie Pana których kierunek bym powiedział logicznego myślenia zgadza się z moim podejściem. Ja jednak nie mam w tym kierunku zbytniego doświadczenia ani również wiedzy.

Niestety w internecie są skrajnie różne rozwiązania i wg mnie nikt tego nie przelicza tak jak Pan to głosi. Stąd wynikają właśnie moje pytania.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy szkieletowe drewniane domy z bala porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

s.k.temat nr 308-2797
visibility czytano 294 razy

O domkach letniskowych słów kilka.


Panie Jerzy,
Próbuję zrozumieć jak powinno się podchodzić do budowy domu letniskowego. Znalazłem kila wątków na temat podobnych zagadnień, np: temat nr. 956 w którym pisze Pan:

"Sprawa druga: Musi się Pan zdecydować, czy domek będzie używany zimą, czy nie. Nie ma tu znaczenia, że może tylko sporadycznie być używany zimą. Albo domek letniskowy i ogrzewany najwyżej jesienią, albo domek do używania całorocznego - czyli zimą ciągle lub sporadycznie."

ale też np, temat nr. 1859:

"Czasami kominek przydaje się jako główne źródło ciepła, np. w domkach letniskowych, gdy w okresie zimy zechce się skorzystać z takiego domku. Wówczas szybko, bo w czasie 2-3 godzin intensywnego palenia można podgrzać dane pomieszczenie do jako takiej używalności."

1. Czy mógłby Pan wyjaśnić, dlaczego domek letniskowy nie powinien być ogrzewany zimą? Czy chodzi o niebezpieczeństwo zgromadzenia wilgoci w ciepłym powietrzu i wytrąceniu jej przy szybkim wychłodzeniu?
2. Kiedy takie "spontaniczne" grzanie jest dopuszczalne?
3. Na co powinno się zwrócić największą uwagę przy budowie takiego domu? Na jakie niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę i przed czym wypadało by się zabezpieczyć?
4. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku domów całorocznych, jednym z kluczowych elementów jest poprawne wykonanie (i termo/hydro zaizolowanie) płyty/fundamentu. Czy w przypadku domu letniskowego ta procedura się różni (np brak termoizolacji)? Czy może są jeszcze jakieś inne sposoby na posadowienie takiego domu które warto rozważyć?
5. Czy wykonuje Pan analizy dla takich domów? Jakie parametry w takim wypadku się "optymalizuje"? Czy może są tu jakieś "typowe" techniki które warto po prostu wybrać - "bo tu nie ma co kombinować"?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy z bala domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inwestorom


© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.